top of page

Czym jest bankowalność projektu PPP?

Wybrałeś partnera prywatnego? Teraz będzie on szukać źródeł finansowania, które pozwolą zrealizować inwestycję. Czy podmiot publiczny może wpłynąć na pozyskanie finansowania dla projektu?


W projektach PPP to partner prywatny zapewnia całościowe lub częściowe finansowanie przedsięwzięcia. Finansowanie to jest oparte najczęściej o kredyty udzielane przez banki przy niewielkim udziale kapitału własnego (zazwyczaj wkład własny partnera prywatnego to około 20% nakładów inwestycyjnych).


Banki udzielają finansowania tylko wówczas, gdy są pewne, że dług zostanie spłacony w terminie i pełnej wysokości. To tzw. bankowalność projektu PPP, czyli zdolność do pozyskania zewnętrznego finansowania dla projektu PPP.




Co to oznacza dla projektu PPP? Po wyborze partnera prywatnego w konkurencyjnym postępowaniu podpisujemy z nim umowę PPP – jest to tzw. zamknięcie komercyjne projektu. Następnie partner prywatny musi zapewnić środki finansowe (kredyt) niezbędne do należytej realizacji projektu. W momencie zawarcia umowy finansowania przez partnera prywatnego następuje zamknięcie finansowe projektu, a partner może przystąpić do działania.

Zazwyczaj zamknięcie finansowe następuje po zamknięciu komercyjnym, a czas, w jakim to następuje, jest bardzo zróżnicowany – zwykle jest to kilka miesięcy, choć w małych i nieskomplikowanych projektach PPP udaje się ten okres istotnie skrócić.


Warunkiem wejścia umowy o PPP w życie jest uzyskanie zamknięcia finansowego. Dlatego, jeśli nie uda się przeprowadzić zamknięcia finansowego projektu – projekt nie będzie zrealizowany.


Czy przygotowując projekt PPP, podmiot publiczny może wpłynąć na bankowalność projektu? Jak najbardziej i to od początku jego przygotowania!

Banki bardzo skrupulatnie oceniają możliwość udzielenia kredytu. Biorą pod uwagę m.in.: stabilność i pewność źródeł spłaty finansowania, podział ryzyk w projekcie, doświadczenie partnera prywatnego, zapisy umowy o PPP, takie jak zrównoważone kary umowne czy warunki zakończenia umowy przed terminem. Dlatego tak ważne jest uwzględnienie ich punktu widzenia.


Podmiot publiczny powinien analizować kwestie finansowe związane z bankowalnością projektu już na wstępnym etapie jego przygotowania – np. podczas oceny efektywności czy w trakcie procedury wyboru partnera prywatnego. Dobrze, jeśli podmiot publiczny dba o to, by instytucje finansowe (np. banki) włączone były w prace przygotowawcze (np. udział w testach rynku czy w dialogu konkurencyjnym).


Powyższe kroki pozwolą znacznie zwiększyć szansę na pozyskanie finansowania – bankowalność – a tym samym realizację projektu.


Więcej szczegółowych informacji znajduje się w Wytycznych PPP t. I dostępnych na www.ppp.gov.pl.


źródło: https://samorzad.infor.pl/sektor/finanse/5195827,Czym-jest-bankowalnosc-projektow.html

 
 
 

Comentarios


Dziękujemy! Otrzymaliśmy Twój adres!

Kontakt e-mail: konferencja@forumliderowppp.pl  | tel. +48 888 770 651

 
ORGANIZATOR: Agencja City Sp. z o.o. | www.agencjacity.pl
Sąd Rejonowy dla M.St. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy KRS 0000863810 |
NIP 5252839615|  ul. Inflancka 8, 00-189 Warszawa Śródmieście| © 2021 City
Kapitał zakładowy 50 000 zł | Agencja Marketingowa
bottom of page